Проблема

Основною проблемою вибору професії для будь-якої статі є гендерна дискримінація.
Ґендерна дискримінація – обмеження прав особи за статевою ознакою. Наші погляди, переконання формуються під впливом соціальних стереотипів, які міцно вкорінилися у свідомості й передаються з покоління в покоління.
Стереотип – це стійкий, спрощений образ, інколи навіть помилковий. Узагалі, це поняття взято з типографії, де стереотип – друкарська форма, кліше. У широкому розумінні, стереотип – це негативне явище, такі собі «шори», що заважають баченню соціальної реальності й адекватному порозумінню людей.
Існують ґендерні стереотипи і на ринку праці. Ґендерні стереотипи – погляди на роль чоловіка і жінки у професійній сфері та їхнє місце в соціальній ієрархії. І ті, хто працює, і ті, хто шукає роботу, роботодавці – усі перебувають під впливом стереотипів. Наприклад, роботодавець вважає,що юристом у його організації має бути чоловік, і, звісно, відмовлятиме претенденткам-жінкам. Головним критерієм у такому випадку буде належність до певної статі, а натомість слід було б звернути увагу на професіоналізм.

Ґендерні стереотипи призводять до дисбалансу ринку праці, тобто концентрації осіб однієї статі в рамках певного фаху. Так, наприклад, типово «жіночою» професією в нашому суспільстві є професія вчителя, де жінки складають більш ніж 80 %. Щоб досягнути ґендерної рівності у сфері зайнятості, необхідно подолати ґендерні стереотипи.


Усі ґендерні стереотипи можемо поділити на три групи:
1. Стереотипи маскулінності – фемінності. Маскулінність – це чоловічі риси, фемінність – жіночі.
Чоловіки – вони які?.. Вважаються, що активні, домінантні, незалежні, агресивні, самовпевнені.) А жінки які? Вважається, що пасивніші, залежні, емоційні, турботливі, лагідні.
2. Друга група стереотипів пов’язана із закріпленням сімейних і професійних обов’язків.
Для чоловіків головні ролі – професійні, для жінок – сімейні. «Нормальний» чоловік прагне побудувати кар’єру, реалізуватися у професії. «Нормальна» жінка бажає вийти заміж, народити дітей, створювати затишок в оселі. У нашому суспільстві існує три типи праці (таблиця 1).
3. Третя група стереотипів стосується змісту праці чоловіків і жінок. Традиційною для жінок вважається обслуговувальна, виконавча діяльність, для чоловіків характерна інструментальна, творча, організаційна та керівна. Наприклад, на відкриту вакансію директора ймовірніше працевлаштується чоловік, аніж жінка.



Сфера зайнятості на шляху до ґендерної рівності

У нашій державі зроблено багато кроків для досягнення ґендерної рівності у сфері зайнятості. Прийнято спеціальні постанови і закони, які надають жінкам рівні з чоловіками права й можливості для самореалізації. Сучасні жінки займають дедалі активнішу життєву позицію – відкривають власний бізнес, будують кар’єру, опановують новітні технології та сфери діяльності.
Нині активно розвивається торгівля, управління й інформаційне обслуговування. У цих сферах немає чіткого розмежування на «чоловічі» й «жіночі» професії: комерційні агенти, агенти з нерухомості, туризму, банківські працівники, менеджери, маркетологи.
У ХХІ столітті популярними будуть професії, пов’язані з інформаційними технологіями. Менеджер інформаційних систем, адміністратор мережі,спеціаліст із телекомунікацій, системний аналітик. І хоча вони вважаються чоловічими, жінки намагаються освоїти нову для себе сферу діяльності.
Дедалі більше керівників і менеджерів різних підприємств прагнуть отримати психологічну освіту. Професія психолога, де першість утримують жінки, стає популярною й серед чоловіків, тому що за допомогою знання психології людини можна здобути прихильність будь-якого співрозмовника,швидше досягти бажаного результату.
Ринок професій – величезний. Коли обираєш професію, треба пам’ятати, що стереотипні уявлення заважають ефективному розвитку сфери діяльності, обмежують можливості та права людини. Такі поняття, як «чоловічі» й «жіночі» професії, популярні чи непопулярні професії – відносні. Обираючи фах, ураховуйте останні тенденції та перспективи розвитку ринку праці, намагайтеся отримати максимум інформації щодо майбутньої професії, скористайтеся комп’ютерною професійною діагностикою, що допоможе вам зробити правильний вибір, і найважливіше – прислухайтеся до свого серця, воно підкаже вам шлях. А закінчити наш урок хотілося б такими словами: «Найпрестижнішим у ХХІ столітті, як і в ХХ, буде професіоналізм у будь-якій справі, незалежно від статі».



Немає коментарів:

Дописати коментар